Genel Müdürümüzün Mesajı

Yenilenebilir enerji sektöründe uzun yıllar Almanya’ da çalıştım. Özellikle de Solar Enerji alanında. Birkaç yıllık Afrika sürecinden sonra Türkiye’ye geldim. Türkiye’ye geldiğim dönemde bütün Avrupa Solar yatırımlarında tavan yapmış, yatırımcılar Avrupa’dan Afrika’ya açılmaya başlamıştı. Solar haritada, Türkiye’nin güneşlenme ve Radyasyon sürelerine baktığım zaman içimi müthiş bir heyecan kapladı. Solar yatırımlarının en yaygın olduğu Almanya’nın, Solar Radyasyonu en yüksek olan en güney kesimlerinde yıllık radyasyon 1100 saat iken, Türkiye’nin Solar Radyasyonu en düşük olan en kuzeyinde yıllık Radyasyon 1400 saat idi. Bu verilerin heyecanı ile geldiğim ülkem Türkiye’ de maalesef ciddi hayal kırıklığı yaşadım.

Yenilenebilir enerjide son yıllarda çok ciddi yatırımlar olmasına rağmen solar enerjide hiçbir yatırım yapılmamıştı. Avrupa’nın ekonomisi en güçlü ülkesi Almanya solar elektriğe 0.35 euro/kWh teşvik fiyatı verirken, Avrupa’nın ekonomisi en zayıf ülkelerinden birisi olan Yunanistan bile solar elektriğe 0.30 euro/kWh teşvik fiyat veriyordu. Türkiye’ye geldiğim üç yıl önce solar elektrik maalesef desteklenmiyor ve teşvik edilmiyordu. İlk sevindirici haber solar elektriğin destek kapsamına alınması ile geldi. Çok yüksek bir destek fiyat olmasa da Güneş Elektrik Tesisleri kurulum maliyetlerinin çok düşmesi sebebi ile artık Türkiye de yatırımlar yapılabilir olmaya başlamıştı. Geçen üç yıl içerisinde eksikler tek tek giderilmeye başlandı. Yasalar yenilendi, mevzuatlar tamamlandı. EPDK solar elektriğe lisans vermeye başladı. 1 MW’a kadar yapılacak olan Güneş Elektrik Tesisleri lisans kapsamı dışına alındı.

Türkiye’de GES yatırımları için her türlü fırsat oluşmasına  rağmen bu işi yapacak mühendisliği, projeciliği, tedariği ve yapımı henüz bilinmiyordu. Türk mühendisliği, projeciliği, müteahhitliği çok daha kompleks, çok daha girift işler yapmasına rağmen solar sektörü için ciddi bir eksik söz konusu idi. Yenilenebilir enerjiye özellikle de solar elektrik yatırımlarına inanan enerji sektöründe çok üst düzey yöneticilik yapmış arkadaşlar ile ülkemizin bu eksikliğini gidermek, alt yapısını hazırlamak için yeni bir şirket kurarak ilk adımı attık. Bu adımın adı “CONSECO YATIRIM ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş.” oldu. Çok kısa bir süre de A dan Z ye bütün sorunları çözen bir çözüm takımı kurmayı başardık. Solar sektöründe yatırımcılara, yapımcılara, finansörlere, kreditörlere hizmet vermeye hazırız.